Red Chairs

2021 COMPETITION

69

nominations

29

16

countries

categories

Scroll through our website to find out more information about the 2021 competition...

 

AWARD

NOMINATIONS

Best Short Film

GRACES

Nicolas Wozniak
 

JERRY

Roman Przylipiak
 

STUCCO

Janina Gavankar
 

THE SPRAY

Uwe Flade
 

UNITY

Sam Yazdanpanna

Best Feature Film

IGILBERT

Adrian Martinez


IT´S GONNA BE FINE

Christian Werner
 

PARADISE

Immanuel Esser
 

THE BATTLE OF SHANGRI-LÁ

Severino Neto & Rafael de Carvalho

Best Feature Documentary

COMIC BOOK SHOP

Maciej Bierut


GIRLS OF PAADHAI

Natalia Preston


MENESE

Remedios Malvárez


NEIGHBORS

Tomislav Zaja


THE CONSCIENCE OF CLOTHING

Patrick Kohl

Best Short Documentary

A IS FOR ARAK

Oliver Weinfeld
 

ADAPTATION: KENTUCKY

Alize Carrere
 

BAD RIVER

AJ Reid
 

DIEORAMA

Kevin Staake
 

SUPER-UNIT

Teresa Czepiec

Best Comedy

CHASING UNICORNS

Rain Rannu


COHABITANTS

Pablo León Olea


RUBBISH ROBBERS

Anders Teig


WINGS OF THE SPIRIT

Albert Meisl

Best Drama

JELGAVA'94

Janis Abele


RED

Karina Węgiełek


SUNFLOWER

Elmira Gilman

Best Animation

FROM ARTISTS TO ARTISTS

Ivan Holiakov


ROBERTO

Carmen Córdoba González


SNOW SHELTER

Robertas Nevecka


THE DEAD HANDS OF DUBLIN

Leo Crowley


THE MOON'S NOT THAT GREAT

Mathieu Libman

Best Producer

HELP. 

Sirada Tritruengtassana

THE GUARDIANS

Carlo Valenzona

Best Czech Doc

A YEAR IN A VILLAGE

Petr Smělík


WHAT DID YOU SAY?

Jakub Volák

Best Director

CULPA

Ulrike Grote


FOG

Ribhu Ghosh


IF WE SMARTEN UP

Larisa Faber


MEN DISCUSSING THEIR FEELINGS IN AN EMOTIONALLY HEALTHY WAY

Cas Mulder & Simon Becks


SUBMISSION

Leonardo António

Best Experimental

ANTICLINE

Joao Gil


CAGE (BREATHE)

Emilia Izquierdo


DER UND DIE

Peter Böving


MERAYA

Pedro Favaron


OTEN

Pippa & Tara Jade Samaya

Best Student Film

ACT 100 : THE CHANGING OF THE GUARD

Anne-Sophie Bailly


BROCCOLI

Eliott Fettweis


GROWING PAINS

Po-Yo Lin


THINGS LIKE

Kálmán Nagy


ROADKILL

Leszek Mozga

Best Student Doc

BACKWARDS

Dana Gelman


BETWEEN TWO, A DIARY

Daniella Schnitzer


DÍA A DÍA

Jan Philip Baldus & Tobias Kraus


THE LIST

Vishakha Gupta


VIZITATOR

Pavel Mozhar

Best Editor

AGORIA - CALL OF THE WILD

Loïc Andrieu


GREETINGS

Hai Li Yu


THE CHESS MASTER

Piotr Matyja

Best Music Video

Best Cinematographer

CHERRIES

Katarína Gramatová
 

GLORIA

Felipe Vellasco
 

M O R I T U R I

Léo Lebesgue
 

THE RIVER WILL CARRY THEM

Keyi Zhang

 

SCREENING SELECTIONS

Dieorama.png

DIEORAMA

 

Kevin Staake, US, 10', 2019

Cohabitantes.png

COHABITANTS

 

Pablo León Olea, Spain, 5', 2020

JERRY.jpg

JERRY

Roman Przylipiak, Poland, 24', 2017

James Arthur feat. Travis Barker - You.j

JAMES ARTHUR FEAT. TRAVIS BARKER - YOU

 

Timon Birkhofer, Germany, 4', 2019

The Moon's Not That Great.jpg

THE MOON'S NOT THAT GREAT

Mathieu Libman, US, 8', 2019

If We Smarten Up.jpg

IF WE SMARTEN UP

 

Larisa Faber, Romania, 16', 2019

Roadkill.png

ROADKILL

 

Leszek Mozga, UK, 8', 2019

The Dark Night of the Soul.jpg

THE DARK NIGHT OF THE SOUL

 

Marnik Loysen, UK, 4', 2019

What did you say.jpg

WHAT DID YOU SAY?

 

Jakub Volák, Chech Republic, 8', 2020

Backwards.jpg

BACKWARDS

 

Dana Gelman, Israel, 16', 2019

Bad River.jpg

BAD RIVER

AJ Reid, US, 11', 2020

Hot Chocolate.png

HOT CHOCOLATE

Sacha Vucinic, France, 4', 2020

Wings of the Spirit.png

WINGS OF THE SPIRIT

Albert Meisl, Austria, 29', 2019

 

JURY

PANEL

Victoria Yakubov.jpg

Victoria Yakubov

Best Short Film Jury

13094266_10209234207151814_7165443703853444980_n.jpg

Franz Milec

Best Experimental Jury